logo - sedcom.pl
Trendy
Pielęgnacja
Fitness
Gwiazdy
Dom i rodzina
Zdrowie
slider - Opryszczka - 5 domowych sposobów
Opryszczka - 5 domowych sposobów
slider - Naturalny antybiotyk w formie napoju
Naturalny antybiotyk w formie napoju
slider - Hoduj naturalny słodzik w domu!
Hoduj naturalny słodzik w domu!
slider - Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
slider - left arrow
slider - right arrow
1

Hoduj naturalny słodzik w domu!

Hoduj naturalny słodzik w domu!

Syrop glukozowo-fruktozowy jest coraz częściej zamiennikiem zwykłego cukru. Dlaczego? Jest dużo tańszy. Czy to dla nas, zwykłych zjadaczy chleba, jakaś różnica? Tak. Taki syrop to najgorsza opcja w kwestii słodzenia. Następny jest biały cukier, który jest niezdrowy w podobnym stopniu, a zaraz po nim cukier trzcinowy, które nie jest rafinowany oraz zawiera wiele składników odżywczych.

Jednak żadna z tych substancji nie jest dla nas ani niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, ani zdrowa. Miażdżyca, cukrzyca, zawały, nadwaga prowadząca do zatłuszczenia organów i wiele innych chorób spowodowane są właśnie nadmiarem ‘złych’ cukrów w naszej diecie. 

stewia - sedcom

Jak temu zapobiec? Używać naturalnych cukrów, które są przyjmowane przez nas organizm pozytywnie i zamiast szkodzić – pomagają.

Rozwiązanie – stewia

Stewia to roślinka wielkości bazylii, która jest po prostu.. słodka. Suszone, rozkruszone liście są, według statystyk, 300 razy bardziej słodkie od białego cukru, którego na co dzień używamy w domach.

stewia liść - sedcom

Lecznicze właściwości

Stewia wykorzystywana jest do produkcji past do zębów oraz maseczek na twarz, ponieważ ma działanie dezynfekujące oraz bakteriobójcze. Działa pozytywnie na apetyt, trawienie, zawiera witaminy takie jak A, C oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez.

Jak używać stewii?

Gdy chcemy posłodzić kawę lub herbatę, możemy po prostu zaparzyć je razem -  zalewając wrzątkiem liście stewii i herbaty. Wytrzymuje ona wysokie temperatury, nawet 200 stopni, dzięki czemu można dodać ją do wypieków, gotować i dusić.

Świeże liście można także dodać do sałatki – obok rukoli czy szpinaku.

Możemy także stworzyć wyciąg ze stewii, gotując jej świeże liście w małej ilości wody. Po kilku minutach wystarczy odcedzić liście, a nadmiar wody odparować. Dzięki temu dostaniemy mocno słodką substancję, którą możemy słodzić każdy rodzaj napojów oraz potraw.

Hodowla

Sadzić stewię można w ogrodzie oraz w domu. Opieka rośliny jest łatwa i przyjemna. Jest to roślina wieloletnia, która wiele wytrzyma. Najlepsze warunki to słoneczne miejsce o temperaturze nie mniejszej niż 16 stopni. Podlewać często i niedużo tak, aby woda nie zostawała w podstawce doniczki.

Najlepszym miesiącem na sadzenie jest marzec, a na zbiory czerwiec. Ścinać liście możemy cały rok, jednak w czerwcu będzie ich najwięcej, ponieważ roślinka kwitnie. Należy pamiętać, że nie można dopuścić do pełnego zakwitnięcia kwiatów, ponieważ wtedy liście zmieniają smak na gorzki oraz hamuje to przyrost liści. Zanim w pełni zakwitną, należy je ściąć. Można to także zrobić od razu po ich wyrośnięciu.

stewia roślina - sedcom

Roślina nie wytrzyma ani jednego dnia w temperaturze poniżej 5 stopni, dlatego niezalecane jest zasadzenie jej w ogródku, chyba, że na zimę zostanie przesadzona do cieplejszego pomieszczenia.
Najlepszym rozwiązaniem jest szklarnia, dom lub hodowla w ogrodzie pomijająca zimę.

Nasiona stewii można znaleźć w internecie, w naprawdę niskiej cenie (ok. 5zł za 100 nasion), jednak należy pamiętać, że gatunków tej rośliny możemy spotkać ponad 240, dlatego dobrze jest kupić kilka rodzajów nasion, sprawdzić słodycz liści i wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają. Niestety można to zrobić dopiero po 3 miesiącach hodowli.

Ze 100 nasion wyrasta około 40, w zależności od warunków oraz ich partii. Najlepiej jest je sadzić od razu w doniczkach wielkości 10cmx10cmx10cm czyli mniej więcej takich, jak sadzone są inne zioła, które możemy znaleźć w marketach. Jeśli zamierzamy uprawiać ją ponad rok, to dopiero właśnie po tym czasie należy przesadzić stewię do niewiele większej doniczki (np. 15cm3).

Jeśli mamy jedną dużą doniczkę – sadzimy nasiona co ok. 7-10cm.


Wykorzystanie stewii przez koncerny spożywcze

Coraz częściej możemy spotkać stewię na etykietach znanych produktów, np. na gazowanym napoju Sprite. Nie dajmy się nabrać – to prawda, możemy wybrać czy zawiera on stewię, jednak tylko w małych ilościach, np. 20% stewii, a 80% syropu glukozowo-fruktozowego. Pamiętajcie, aby czytać nie tylko przód etykiety, ale także skład, gdzie sprawdzicie czy te informacje są ze sobą zgodne.

12-2015-09:45 

ziołolecznictwo

zioła

rośliny

cukier

Najczęściej czytane

Tagi

Reklama

Trendy

Pielęgnacja

Fitness

Gwiazdy

Copyright www.sedcom.pl
2010-2015 All rights reserved
Sedcom - dla Kobiet.. od Kobiet.
logo - sedcom.pl