logo - sedcom.pl
Trendy
Pielęgnacja
Fitness
Gwiazdy
Dom i rodzina
Zdrowie
slider - Opryszczka - 5 domowych sposobów
Opryszczka - 5 domowych sposobów
slider - Naturalny antybiotyk w formie napoju
Naturalny antybiotyk w formie napoju
slider - Hoduj naturalny słodzik w domu!
Hoduj naturalny słodzik w domu!
slider - Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
slider - left arrow
slider - right arrow
1

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy

Wystarczy spędzić parę godzin przed komputerem, pokłócić się bądź nie wyspać w nocy by z tyłu głowy pojawił się ból, który będzie promieniował przez czubek aż po skronie. Pacjenci często porównują go do ścisku w głowie. W najwyższym progu bólu towarzyszyć mu mogą nudności, wymioty, światłowstręt i wstręt przy odbieraniu dźwięków. Nie jest to jednak światłowstręt i dźwiękowstręt tak silny jak przy migrenie. Na szczęście napięciowy ból głowy szybko mija po zażyciu tabletek przeciwbólowych.

Wizyta u neurologa

Ból napięciowy, mimo że stanowi większość przypadków wizyt u lekarzy nie stanowi zagrożenia. Jednak trzeba pamiętać, że taką diagnozę może postawić tylko lekarz. Po wykluczeniu nowotworu w czaszce, krwotoku mózgowego, zapalenia opon mózgowych i mózgowo-rdzeniowych. Dlatego właśnie powinien to być tylko i wyłącznie neurolog, który problemy głowy zna od podszewki.

Przygotowania do wizyty u neurologa

Pierwszym najważniejszym etapem wizyty u neurologa jest rozmowa. Lekarz musi przeprowadzić wywiad chorobowy. Pyta on wówczas o okoliczności bólu, częstotliwość i natężenie oraz jego lokalizację, charakter ( tępy, rozpierający, ściskowy czy też kłujący ), czas trwania, reakcje organizmu na przyjmowanie środków przeciwbólowych. Ważną informacją są także objawy które towarzyszą bólowi – nudności, biegunki, zaburzenia mowy, widzenia, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk, utrata przytomności. W następnej kolejności pacjent poddawany jest badaniu neurologicznemu, którego celem jest zidentyfikowanie problemu oraz czy nie ma objawów uszkodzenia lub zapalenia układu nerwowego. Na końcu w uzasadnionych przypadkach wykonywana jest tomografia komputerowa głowy, która pozwoli ocenić cały układ kostny , uwidocznić lub wykluczyć guza. W niektórych przypadkach by wykluczyć lub potwierdzić zmiany wykonuje się także nakłucie lędźwiowe. Jeśli jednak wynik badań jest nieprawidłowy lub nie do końca czytelny wykonuje się rezonans magnetyczny.

Ból głowy – skąd się bierze ?

Napięciowy ból głowy dopada zazwyczaj osoby które żyją w ciągłym stresie, jednocześnie mało aktywne fizycznie, pracujących przy komputerze i poświęcające zbyt krótki czas na sen. Nieodpowiednia pozycja przy komputerze także może być przyczyną. Uważa się, że jego główną przyczyną jest przeciążanie obręczy barkowej i naciąganie aparatu mięśniowo–więzadłowego  kręgosłupa. Z jednej strony powoduje to stały lekki przykurcz mięśni i ucisk na korzenie nerwowe a z drugiej nieprawidłową relaksacją mięśni przyczaszkowych , powodującą drażnienie receptorów bólowych. Bodźcem do powstania bólu najczęściej jest niedobór snu, przegrzanie, głód, odwodnienie, palenia, nadużywanie alkoholu czy zwyczajne przemęczenie.

Jak zapanować nad bólem ?

Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie napięciowego bólu głowy jest zmiana trybu życia, z naciskiem na unikanie stresu i umiejętność radzenia sobie z nim jak i poprawa kondycji fizycznej poprzez systematyczną aktywność fizyczną. Należy pamiętać, że muszą być w nią zaangażowane także mięśnie obręczy barkowej. Nie pomoże więc w tym przypadku jazda na rowerze, ponieważ bark jest wtedy w stałym lekkim napięciu i bezruchu. Skuteczną terapią będzie jednak bieganie, pływanie, gimnastyka jak i nordic walking. Warto także wspomóc się terapiami naturalnymi jak masaże, akupunktura czy akupresura.

Bardzo duże znaczenie ma także jakość snu oraz jego długość, a przede wszystkim regularne wysypianie się, odpowiednie nawadnianie organizmu, właściwe nawyki żywieniowe i odstawienie używek.

27-2015-08:58 

głowa

ból

Najczęściej czytane

Tagi

Reklama

pracownia tomografii komputerowej warszawa Czym jest tomografia komputerowa? Na czym polega badanie TK? Jak przygotować się do badania tomografii?
tomografia-komputerowa.pl

Trendy

Pielęgnacja

Fitness

Gwiazdy

Copyright www.sedcom.pl
2010-2015 All rights reserved
Sedcom - dla Kobiet.. od Kobiet.
logo - sedcom.pl