logo - sedcom.pl
Trendy
Pielęgnacja
Fitness
Gwiazdy
Dom i rodzina
Zdrowie
slider - Opryszczka - 5 domowych sposobów
Opryszczka - 5 domowych sposobów
slider - Naturalny antybiotyk w formie napoju
Naturalny antybiotyk w formie napoju
slider - Hoduj naturalny słodzik w domu!
Hoduj naturalny słodzik w domu!
slider - Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
slider - left arrow
slider - right arrow
1

Przyjaźń między siostrami część 4

Przyjaźń między siostrami część 4

Każda z nas ma Inny charakter. Ewa jest spokojna, doma­torka lubi zaszyć się w samotności z książką. Agnieszka to wulkan energii, podobnie jak ja - podsumowuje Klara.

- Najczęściej oczekujemy, że jeśli ktoś jest moim bratem czy siostrą, to musi być taki jak ja, dopiero wtedy będziemy mogli się porozumieć - zamyśla się Agnieszka. - Ale tak zwykle nie jest. Trzeba więcej zachodu, żeby wypracować dobry kontakt między rodzeństwem. Bywa, że jesteśmy totalnie różni, więc bez wzajemnej akceptacji i tolerancji ani rusz!

Ewa z Agnieszką miały szansę się zżyć od małego: dzieli je 4 lata różnicy. Wspólny pokój, dziecięce zabawy - w sklep meblowy, szkołę. Z Klarą udało się zacieśnić relację w zasa­dzie dopiero wtedy, kiedy wszystkie były dorosłe.

-     Najważniejsze w naszej relacji jest to, że my nigdy nie kłócimy się o fundamentalne rzeczy - twier­dzi Agnieszka. - Od razu sobie szczerze mówimy, jeśli coś którejś z nas nie pasuje czy zaboli - dodaje Ewa. Nie mamy cichych dni, nie obrażamy się na siebie.

-    Ja potrafię się zamknąć sama w sobie, ale moi uczniowie nauczyli mnie, że to bez sensu

-     dodaje Ewa. - Paradoksalnie, od głuchych dzieci nauczyłam się komunikacji w życiu. To one udowadniają mi na co dzień, że warto się

z ludźmi komunikować wjakikolwiek sposób, czasem napraw­dę wystarczy prosty gest, a nie słowa... Ale potrafię też posta­wić się siostrom. Kiedy chcą mnie za wszelką cenę wyciągnąć do miasta, czasem zdecydowanie mówię, że mam zaplanowa­ny dzień domowy. Rozumieją to, akceptują - opowiada.

- Tolerancji nauczył nas ojciec, historyk filozofii. On był szalenie otwarty na różnorodność. Przekonywał, że warto poznawać innych, ich poglądy, upodobania. - Do momentu, kiedy nie krzywdzisz drugiej osoby, masz prawo być sobą, zachowywać się tak, jak chcesz - mówi Agnieszka. To sta­rałam się wpoić swoim córkom, a teraz przekazuję uczniom i siostrzeńcom. - Szanujemy swoją odrębność, nie chcemy
siebie zmieniać. Wprawdzie najmłodsza Klarunia próbuje nami czasem rządzić, ale nie dajemy się - dodaje ze śmiechem.

-     Czasami sobie myślę, że jak mi się świat zawali, a my stracimy z mężem pracę, to moje siostry nie pozwolą mi zginąć - mówi Klara. Wiem to od dawna. Przykład? Pro­szę bardzo. Ewa specjalnie kupiła mieszkanie blisko szkoły

siostrzeńca, syna Klary, żeby pomagać im w opiece.

- Nie mam swoich dzieci, więc z przyjemnością bywam mamą zastępczą - mówi Ewa z pięk­nym uśmiechem. - Najpierw spędzałam wakacje z siostrze­nicami (córkami Agnieszki), te­raz pomagam w wychowaniu siostrzeńców (synów Klary). Kiedy Adaś, synek Klary, był mały, na pytanie o imiona rodzi­ców odpowiadał: „Mama Klara, tata Adam i ciocia Ewa!”.

-     W szkole nauczycielki na początku nie były pewne, kto jest jego mamą, bo odbierałyśmy go na zmianę - przyznaje Klara. Ale o tym, jak silna jest między nimi wszystkimi więź, świad­czy opowieść sprzed kilku dni. - Miałam iść na zakupy, kiedy coś mnie tknęło i nie wiem czemu poszłam w stronę szkoły Adasia. - Patrzę, a on stoi, zdezorientowany - opowiada Ewa.

-     Czekał na Klarę, która utknęła w korkach. Nie miał telefonu i nie wiedział, co zrobić. Od razu przejęłam opiekę nad nim. Przecież jesteśmy rodziną i zawsze będziemy sobie pomagać!

24-2016-04:10 

rodzeństwo

siostry

Najczęściej czytane

Tagi

Reklama

Trendy

Pielęgnacja

Fitness

Gwiazdy

Copyright www.sedcom.pl
2010-2015 All rights reserved
Sedcom - dla Kobiet.. od Kobiet.
logo - sedcom.pl