logo - sedcom.pl
Trendy
Pielęgnacja
Fitness
Gwiazdy
Dom i rodzina
Zdrowie
slider - Opryszczka - 5 domowych sposobów
Opryszczka - 5 domowych sposobów
slider - Naturalny antybiotyk w formie napoju
Naturalny antybiotyk w formie napoju
slider - Hoduj naturalny słodzik w domu!
Hoduj naturalny słodzik w domu!
slider - Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
slider - left arrow
slider - right arrow
1

Suchość pochwy - pierwsza pomoc

Suchość pochwy - pierwsza pomoc

Atrofia – dolegliwość ta dopaść może kobiety w każdym wieku, jednak najczęściej problemy tego typu pojawiają się w okresie okołomenopauzalnym, często już po 45 r.ż. Takie problemy pojawiają się ze względu obniżania się poziomu estrogenów , które odpowiedzialne są za cykle miesiączkowe jak również fizjologię okolic intymnych.

Seks na bok

Obniżenie poziomu estrogenów może być powodem zmian, szczególnie zauważalnych w tkankach które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie. U młodych kobiet narządy są elastyczne i rozciągliwe. Jednak w ciągu 5 lat od ostatniej miesiączki ilość kolagenu zawartego w tkankach pochwy maleje o 30 %. Powoduje to skrócenie, zwężenie i ścieńczenie ścian pochwy przez co stają się mniej ukrwione, nawilżone i elastyczne. Uczucie suchości pochwy na które skarżą się kobiety w wieku okołomenopauzalnym może być powodem ciągłego rozdrażnienia. Podrażnienie, uczucie pieczenia i kłucia  w okolicach intymnych są powodem dużego dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Gdy estrogeny zanikają śluzówka pochwy również zaczyna zanikać.

Pogłębiająca się atrofia pochwy powoduje duży kłopot z życiem seksualnym. Mała ilość śluzu powoduje, że seks staje się bolesny i nieprzyjemny. Zdarza się, że podczas zbliżenia dochodzi do krwawienia, ze względu na pęknięcie cienkiej ścianki pochwy. Podczas wchodzenia w okres menopauzalny zachodzą zmiany także w pH pochwy, przez co jest bardziej narażona na zakażenie bakteryjne co za tym idzie rośnie ryzyko zakażeń dróg moczowych.

Atrofia zdarza się także osobom młodym. Powodem może być niedobór hormonów. Kłopoty miewają także osoby chore na cukrzycę i nowotwory  u których konieczne jest stosowanie chemio i radioterapii.

Terapia ogólna oraz miejscowa

W aptece znaleźć można wiele preparatów łagodzących objawy suchości pochwy. Niektóre z nich opierają się na hormonach i działają ogólnie – jak terapia hormonalna lub fitoestrogenowa. Inne środki stosuje się lokalnie. W terapii miejscowej stosuje się preparaty dopochwowe w formie kremów, globulek lub tabletek. Jednak wszystkie środki hormonalne są dostępne wyłącznie na receptę.

Kobietom które nie chcą stosować hormonów poleca się preparaty nie zawierające ich.  W jego składzie znajdziemy kwas hialuronowy, glikogen oraz kwas mlekowy a także lipidy o znanych właściwościach ściągających i natłuszczających. Składniki te zmniejszają dolegliwości i poprawiają środowisko dróg płciowych. Zmniejszenie suchości pochwy wpływa na komfort współżycia , ale również na jakość życia codziennego. Preparaty te można stosować także wspólnie z terapią hormonalną.

Sposoby na zmniejszenie suchości

Odstaw papierosy - suchość pochwy może być większa u kobiet które palą papierosy, ponieważ nikotyna znana jest z właściwości destrukcji estrogenów, jeszcze bardziej obniżając ich poziom w okresie menopauzy.

Higiena – atrofii sprzyja bielizna ze sztucznych materiałów dlatego najlepiej ich unikać. Najlepszym wyborem będzie bielizna z bawełny. Używaj także preparatów do higieny intymnej

Dieta – aby zminimalizować objawy atrofii wprowadź do swojej diety produkty sojowe, które obfitują w fitoestrogeny, stymulując dojrzewanie nabłonka pochwy. Ważną rzeczą jest też spożywanie witaminy E oraz kwasów tłuszczowych omega-3

 

12-2016-20:18 

hormony

Najczęściej czytane

Tagi

Reklama

Trendy

Pielęgnacja

Fitness

Gwiazdy

Copyright www.sedcom.pl
2010-2015 All rights reserved
Sedcom - dla Kobiet.. od Kobiet.
logo - sedcom.pl