logo - sedcom.pl
Trendy
Pielęgnacja
Fitness
Gwiazdy
Dom i rodzina
Zdrowie
slider - Opryszczka - 5 domowych sposobów
Opryszczka - 5 domowych sposobów
slider - Naturalny antybiotyk w formie napoju
Naturalny antybiotyk w formie napoju
slider - Hoduj naturalny słodzik w domu!
Hoduj naturalny słodzik w domu!
slider - Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
Pielęgnacja bardzo suchej skóry twarzy
slider - left arrow
slider - right arrow
1

Żucie gumy - wady i zalety

Żucie gumy - wady i zalety

Od lat reklamy bombardują nas informacjami na temat tego by żuć gumę po posiłku. Wielu z nas nie zastanawia się nad tym, czy aby ta informacja była prawdziwa i zaczynają to robić – bez namysłu.  Prawdą jest to że żucie gumy po spożyciu posiłku reguluje poziom pH w jamie ustnej, ale również pomaga pozbyć się wielu bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy  lub stanów zapalnych dziąseł. Minusem jest jednak to , że większość gum zawiera cukier który nie jest przyjazny dla naszych zębów. Gumy nie są także przyjazne dla żołądka gdyż wydziela on kwasy żołądkowe ( dostając informację od mózgu, że jest spożywany posiłek ) niszcząc śluzówkę. 

Zalety żucia gumy

Większa ilość śliny = mniej bakterii

Żucie gumy przyczynia się do usunięcia z jamy ustnej groźnych dla niej btakerii, przede wszystkim tych które niszczą szkliwo szczepów Steptococcus mutants. Żucie gumy powoduje pobudzanie ślinianek do produkcji dodatkowej porcji śliny. Jej dodatkowy przypływ pomaga zneutralizować kwasy powstające podczas rozkładu jedzenia przez bakterie żerujące na powierzchni zębów. To naturalna płukanka dla jamy ustnej.

Większa ilość fosforanów i wapnia

Większa ilość śliny przekłada się również do dodatkowej produkcji fosforanów i wapnia, które wzmacniają i zabezpieczają szkliwo przed uszkodzeniami, które powodują kwasy i bakterie , chroniąc je jednocześnie przed rozwojem próchnicy. Ten efekt można uzyskać żując gumę nie dłużej niż 20 minut.

Zwalcza nałóg tytoniowy

Żucie gumy pomaga rozstać się z dymem papierosowym , daje zajęcie palaczowi i uspokaja nerwy. W skutecznym rzuceniu palenia pomaga guma z nikotyną ( przeznaczona dla palaczy ) . Ten dodatek do gumy pomaga przetrwać trudne chwile w walce z nałogiem.

Zmniejsza stres

Podczas sytuacji stresowych napinają nam się mięśnie i dotyczy to także mięśni twarzy. Podczas stresu zaciskamy mięśnie żuchwy i szczęki co prowadzi do ścierania zębów. Jest to niestety nieświadome, a skutki pojawiają się z biegiem czasu. Żucie gumy sprawia, że mięśnie twarzy ulegają rozluźneniu i obniża się poziom kortyzolu – poziom stresu.

Wady żucia gumy

Niszczy efekt leczenia ortodontycznego

Długotrwałe żucie gumy powoduje, że stan żuchwowo-skroniowy jest przeciążony. Konsekwencją jest fakt, że do zagryzania używamy o wiele więcej siły niż dotychczas, a to powoduje, że zęby zaczynają się ścierać i łamać. W poważniejszych przypadkach może dość do przerostu mięśni żwaczy i spowodować mało estetyczne zmiany w wyglądzie twarzy tj. asymetria szczęki. Długotrwałe żucie gumy może także spowodować bruksizm czyli chorobowe zgrzytanie zębów, które bardzo często występuje podczas snu. Żucie gumy podczas noszenia aparatu ortodontycznego może spowodować odklejanie się aparatu od zębów.

Może powodować biegunkę

To dotyczy głównie małych dzieci oraz osób które żują wyjątkowo duże ilości gumy . Substancjami wywołującymi biegunkę są sorbitol oraz ksylitol – dodatki do żywności, które najczęściej stosowane są do produkcji gum. Posiadają one lekkie właściwości przeczyszczające i powodują zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Maskuje choroby

Guma służy do odświeżania oddechu, co na pewno może posłużyć jako zaleta, gdy nie możemy zębów. Jednak dla wielu stała się doskonałym sposobem maskowania problemu chorób. Nieprzyjemny zapach z ust może być symptomem poważnych problemów z próchnicą lub przewodem pokarmowym. Zamiast sięgnąć po gumę do żucia, osoby borykające się  z problemem nieświeżego zapachu z ust , powinny poszukać pomocy u specjalisty.

29-2015-13:54 

stres

uzależnienie

zęby

dziąsła

Najczęściej czytane

Tagi

Reklama

Trendy

Pielęgnacja

Fitness

Gwiazdy

Copyright www.sedcom.pl
2010-2015 All rights reserved
Sedcom - dla Kobiet.. od Kobiet.
logo - sedcom.pl